Apartamenty Agroturystyczne Papiernia

Apartamenty Papiernia — Idealna baza wypadowa na szlaki turystyczne na Turbacz

Turbacz, zaliczany do „Korony Gór Polski”, przy całkiem sporej wysokości (1310 m n.p.m.), nie jest szczególnie trudny do zdobycia. Prowadzące na niego szlaki są za to niezwykle interesujące – i to zarówno ze względu na walory krajobrazowe, jak i na ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie wędrówki.

Gdzie leży Turbacz?

Turbacz to najwyższy szczyt Gorców, jednego z pasm Beskidów Zachodnich. Znajduje się on w południowej części województwa małopolskiego i sąsiaduje z obszarem Gorczańskiego Parku Narodowego. Najbliższymi dużymi miastami, położonymi w pobliżu tej góry, są Rabka-Zdrój i Nowy Targ. Najbardziej kojarzony z Turbaczem jest jednak niewielki Niedźwiedź – ciekawostką jest fakt, że w przeszłości góra ta nazywana była właśnie Niedźwiedziem lub Niedźwiedzicą. 

Noclegi w okolicy Góry Turbacz

Dlaczego warto wybrać się na Turbacz?

Spora część Turbacza jest porośnięta drzewami, lecz tutejsze szlaki turystyczne prowadzą też przez liczne polany. Rozciągają się z nich niesamowite widoki: zobaczyć można m.in. Tatry, Pieniny i Beskid Wyspowy. Krajobraz jest tu przy tym o każdej porze roku inny: wiosną wędrowców zachwycić mogą krokusy, kwitnące masowo na gorczańskich halach, latem – bujna zieleń lasów, jesienią – drzewa z barwnymi liśćmi, a zimą – bajkowa sceneria pokrytych białym puchem gór. Przy drogach na szczyt rozsianych jest też wiele miejsc wartych odwiedzenia. Poniżej postaramy się wymienić najważniejsze z nich. Opowiemy też o głównych szlakach, prowadzących na Turbacz.

Widoki w drodze na górę Turbacz

Trasa na Turbacz z Koniny

To niewątpliwie najłatwiejsza trasa w naszym zestawieniu – pokonać ją można nawet z dzieckiem. Podejścia nie są tu strome, spora jest za to odległość, jaką trzeba przejść. Nasza wędrówka zaczyna się na końcu wsi Konina, na niewielkim parkingu przy wejściu do Gorczańskiego Parku Narodowego. Opuszczamy ten plac, idąc czerwonym szlakiem spacerowym. 

 

Mijamy Polanę Potasznia, a następnie skręcamy w lewo, w kierunku Przełęczy Borek – tam zmieniamy szlak na żółty (turystyczny). Droga prowadzi głównie przez lasy, nie ma więc zbyt wielu miejsc, z których można by podziwiać piękne widoki – zobaczymy je dopiero z okolic szczytu. Można za to obejrzeć m.in. znajdujący się przy szlaku ołtarz papieski na Hali Turbacz, ustawiony w miejscu, w którym Karol Wojtyła odprawił w roku 1953 mszę dla pasterzy i turystów.

Trasa na Turbacz z Nowego Targu

Szlak na Turbacz z Nowego Targu należy do najkrótszych. Nie jest on też przesadnie trudny. Rozpoczyna się w dzielnicy Kowaniec, w okolicach pętli autobusowej. Idziemy szlakiem żółtym. Początkowy jego odcinek prowadzi asfaltową drogą, która szybko przechodzi w górską ścieżkę. Docieramy nią na Bukowinę Miejską (najwyższy szczyt, położony w granicach administracyjnych miasta Nowy Targ), a następnie na Polanę Wszołową i Polanę Rusnakową. Na tej ostatniej możemy podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, lecz również kapliczkę Matki Bożej Królowej Gorców, ołtarz oraz dzwonnicę.

 

Dalsza wędrówka zaprowadzi nas na sam szczyt Turbacza. Wrócić możemy tą samą drogą lub alternatywnym szlakiem zielonym. Zaletą tego drugiego jest duże urozmaicenie – prowadzi on co prawda głównie przez las, często jednak wychodzi na polany, z których można podziwiać piękno krajobrazu.

Turbacz, zaliczany do „Korony Gór Polski„, przy całkiem sporej wysokości (1310 m n.p.m.), nie jest szczególnie trudny do zdobycia. Prowadzące na niego szlaki są za to niezwykle interesujące – i to zarówno ze względu na walory krajobrazowe, jak i na ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie wędrówki.

Trasa na Turbacz z Przełęczy Knurowskiej

Szlak ten słynie z najpiękniejszych widoków. Zaczyna się on na parkingu, znajdującym się na samej Przełęczy Knurowskiej. Trasa pokrywa się z Głównym Szlakiem Beskidzkim (oznaczonym kolorem czerwonym) – po krótkiej wędrówce nim mijamy ostatnie zabudowania i docieramy do punktu, z którego rozpościera się wspaniała panorama Tatr. Niedługo potem trafiamy pod krzyż, upamiętniający postać ks. Jana Wątroby, długoletniego proboszcza parafii w Piwnicznej-Zdroju – tu zaczyna się strome podejście (na szczęście jedyne takie na tej trasie).

Kiedy je pokonamy i wyjdziemy z lasu, naszym oczom ukażą się wspaniałe widoki, które wynagrodzą nasz trud: zobaczymy nie tylko całe Tatry, lecz również Pieniny, Beskid Sądecki oraz sąsiednie szczyty Gorców. Kolejne punkty widokowe znajdują się na Polanie Zielenica, Hali Młyńskiej i Hali Długiej – z tej ostatniej widać już szczyt Turbacza, do którego z łatwością dotrzemy.

Trasa na Turbacz z Rabki-Zdroju

To najdłuższy z opisywanych tu szlaków. Zaczyna się w centrum Rabki-Zdroju – wybieramy tam szlak czerwony i ruszamy na Maciejową. Kiedy dotrzemy do szczytu tego wzniesienia, naszym oczom ukaże się wspaniała panorama, obejmująca m.in. Luboń Wielki i Babią Górę. W znajdującym się na Maciejowej schronisku możemy odpocząć. 

 

 

Dalsza droga prowadzi w kierunku Starych Wierchów – ten fragment trasy uznawany jest za jeden z najpiękniejszych nie tylko w Gorcach, lecz również w całych Beskidach. Warto przejść go zwłaszcza wczesną wiosną, gdy kwitną krokusy. Na Starych Wierchach znajdziemy kolejne schronisko. Dalsza droga prowadzi przez Groniki, Obidową i Polanę Rozdziele. Jako że trasa jest dość długa, warto wybrać się na wycieczkę z samego rana.

Trasa na Turbacz z Koninek

Szlak ten jest chyba najciekawszy spośród tras, obecnych w naszym zestawieniu. Jego początkiem jest wyciąg na Tobołów (można oczywiście pokonać również ten odcinek pieszo, nie ma on jednak znaczących walorów widokowych). Z Tobołowa trasa prowadzi trawersem Suhory. Warto zboczyć tu na moment z drogi i obejrzeć zlokalizowane na szczycie tej góry obserwatorium astronomiczne. Jest to najwyżej położony tego typu obiekt w Polsce. 

 

Wracamy na szlak i idziemy Kopaną Drogą na Stare Wierchy. Stamtąd – dość stromym podejściem – dotrzemy na Obidowiec. Wędrując dalej, trafimy na miejsce katastrofy samolotu sanitarnego (upamiętnia je pomnik, wykonany z jego części) i wchodzimy na Rozdziele. Stąd szlak prowadzi już na szczyt Turbacza

Wycieczka na Turbacz - gdzie nocować?

Wybierając się na wędrówkę po górach, należy odpowiednio się przygotować. Najważniejsze jest oczywiście zabranie właściwego stroju i obuwia. Warto też zadbać o zapewnienie sobie miejsca, w którym można odpocząć po męczącej przecież wycieczce. Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę na Turbacz, nasz wybór powinien paść na Apartamenty Papiernia – ośrodek ten położony jest w Podobinie w Gminie Niedźwiedź, blisko niego znajdują się więc punkty początkowe wszystkich praktycznie szlaków, opisanych w naszym artykule. Cechą, która wyróżnia Apartamenty Papiernia na tle konkurencji, jest jednak nie tylko znakomita lokalizacja, lecz również komfort oferowanych noclegów.

Nocleg w okolicach Gorców - Apartamenty Papiernia
Najlepsze noclegi w okolicach góry Turbacz - Apartamenty Papiernia

Apartamenty Papiernia - Relaks w sercu gór

Słowo „apartamenty” w nazwie ośrodka nie jest przypadkowe – turyści mogą tu bowiem korzystać nie z pokoi, a z wygodnych, trzydziestometrowych apartamentów właśnie. W każdym z nich znajduje się w pełni wyposażony aneks kuchenny i prysznic, po powrocie z gór można więc bez problemu odświeżyć się i zjeść ciepły posiłek. Gospodarze z chęcią przybliżą nam też atrakcje najbliższych okolic. A jest o czym opowiadać – w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka znajdziemy m.in.:

  • Termy Gorce,
  • Tężnię solankową,
  • Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego.

Apartamenty Papiernia mogą też stanowić bazę wypadową do dalszych wycieczek – ich wspaniałe położenie pozwala w krótkim czasie dotrzeć na przykład do Rabki-Zdroju (znajdziemy tam m.in. park rozrywki Rabkoland), Chabówki, w której można zwiedzić skansen kolejowy, czy do Szczyrzyca, słynącego z zabytkowego klasztoru.

Skontaktuj się z nami i zarezerwuj nocleg w okolicy Góry Turbacz już dzisiaj!